Zabawki edukacyjne przeznaczone dla naszych dzieci – mała charakterystyka i przykłady

Home / Zabawki edukacyjne przeznaczone dla naszych dzieci – mała charakterystyka i przykłady - 4 stycznia 2023 , by admin
Małe dziecko spędza na zabawie znaczną część swojego dnia. Na początku każde dziecko wymaga dużo uwagi i naszego zaangażowania w zabawę. W miarę upływu lat warto jednak zachęcać dzieci do bawienia się samodzielnie. Należy zadbać o to, by zabawki, które będą im do tego służyć były jak najlepiej dobrane. Poza podstawową funkcją zabawową mają one jeszcze dodatkowe znaczenie. Zabawki odgrywają niezmiernie ważną rolę w kształtowaniu zdolności motorycznych, a także rozwijaniu osobowości dziecka. Dzięki nim dzieci odkrywają i poznają świat, jaki je otacza.

zabawki interaktywne:
Jak wybrać odpowiednie zabawki dla naszego dziecka? W głównej mierze warto dostosować zabawkę do wieku dziecka. Żeby pełniła dobrze taką funkcję powinna być stosownie dobrana do wieku. Dzieci w zależności od tego, ile mają lat, kształcą inne umiejętności. Oczywiście maluchy do 3 lat mają zupełnie inne potrzebyod dzieci chodzących już do przedszkola.

zabawki lego

Autor: Random Retail
Źródło: http://www.flickr.com

Starsze dzieci mają już jakąś wiedzę odnośnie tego, co je otacza. W sklepie często same podejmującą decyzję, decydując się na takie, które najbardziej im się podobają. Należy jednak pokierować nieco małym konsumentem i nie kupować zabawek, które w ogóle nie są rozwijające, tylko zasugerować dziecku puzzle (więcej: ) lub klocki LEGO. Są to rzeczy, które mają możliwość uczyć koncentracji, a także rozróżniania kształtów, dostrzegania różnic i podobieństw pomiędzy elementami. Zabawki edukacyjne tego typu doskonale przygotowują dzieci do nauki czytania i pisania.

Dla bardzo małych dzieciaczków, które mają problemy jeszcze z samodzielnym chodzeniem świetną zabawą może być mata edukacyjna. Jest to rodzaj maty zrobionej z delikatnego materiału, na której znajdują się dodatkowe elementy do zabawy. Mogą to być na przykład gryzaczki i kolorowe maskotki, którymi maluch może się nacieszyć. Maty edukacyjne są bardzo popularne, nie są drogie, a są wygodne, można je przewieźć i pozwalają zająć uwagę malucha przez dłuższy czas.

Dla dzieci w wieku około roku idealnym rozwiązaniem mogą się okazać zabawki interaktywne. Specjalnie pomyślane, żeby móc stymulować kształtowanie się malucha w różnych sferach, na przykład sensorycznej, ale także społecznej. Bezpieczna i właściwie skonstruowana zabawka bierze pod uwagę bowiem to, na jakim etapie rozwoju jest dziecko w danej chwili.