Nauka języka polskiego

Home / Nauka języka polskiego - 22 października 2018 , by admin
Wiele osób z całego świata jest zdania, że polszczyzna jest jednym z bardziej kłopotliwych języków na Ziemi. Bierze się to zarówno z trudnych zasad gramatycznych, jak i z wymowy, która cudzoziemcom przysparza wielu kłopotów. Także samym obywatelom Polski czasami trudno jest całkowicie opanować niektóre reguły gramatyczne czy pisownię i wymowę części określeń. Kłopotliwa bywa liczba przypadków, która w języku polskim jest bardzo duża.

lekcje angielskiego

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym polszczyzna od właściwie wszystkich zasad przewiduje ogromną liczbę wyjątków, których można tylko nauczyć się na pamięć. Cudzoziemcy chcą uczyć się polskiego z różnych przyczyn. Tym, który pojawia się bardzo często, jest posiadanie rodziny na terenie Polski i przeprowadzka do tego kraju. Po założeniu rodziny z kolei występuje łatwość w nauczaniu pociechy obydwu różnych języków, którymi mówią dorośli. Tego rodzaju rozwiązanie jest bardzo korzystne w nauczaniu języków, gdyz dzieci najszybciej przyswajają sobie nowe słówka i reguły.

Elementarze i nauka czytaniaNa terenie Polski przyjęte jest, że nauka pisania i alfabetu przeprowadzana jest z wykorzystaniem elementarza. Z książką tego typu pociecha zapoznaje się zwykle w początkowych klasach szkoły podstawowej. W elementarzu przedstawione są poszczególne litery polskiego alfabetu, zazwyczaj dekorowane obrazkami ułatwiającymi utrwalanie wiedzy. Są tam też proste wierszyki i piosenki opierające się na alfabecie. Z kolei nauka czytania po polsku zazwyczaj przebiega w domu, o ile rodzice zwracaja na to uwagę. Nauka porządnego i kształtnego pisania zwykle odbywa się w szkole, w pierwszych klasach – czytaj więcej.

szkoła

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com

Dla cudzoziemcówJak już zostało wspomniane, język polski dla obcokrajowców bywa bardzo trudny do nauczenia się. Specyficzne jest to, że zazwyczaj niepolecane jest uczenie się go z elementarzy i książek samodzielnie. Wypływa to zwłaszcza z trudności w wymowie. Najkorzystniejszym wyjściem jest zazwyczaj zapisanie się na kurs języka polskiego, lub też uczenie się go w życiu codziennym przy okazji wyjazdu do Polski. Nauka może również odbywać się w sposób bardziej nowoczesny, z uzyciem urządzeń. Przykładem mogą być specjalne szkolenia (sprawdź jak się z nami skontaktować), które prowadzą różnorodne instytucje, a które prowadzone za pośrednictwem programów takich jak Skype.