Jazda na koniu to same plusy. Zobacz, jak wpływa to na zdrowie, jak poprawia samopoczucie

Home / Jazda na koniu to same plusy. Zobacz, jak wpływa to na zdrowie, jak poprawia samopoczucie - 14 lutego 2023 , by admin
Koń jest jednym z najlepszych przyjaciół człowieka ze świata zwierzęcego. Od starożytności towarzyszy nam, wypełniając role bojowe, pomagając uprawiać pola, służąc przez wiele wieków jako siła pociągowa w komunikacji pomiędzy miastami oraz państwami. Dawniej myślano, iż wraz z postępem cywilizacji mechanicznej koń przepadnie.

koń

Autor: Jeroen Werkman
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakże aktualnie choć nie używamy konia do walki lub ciężkiej pracy na polu, chętnie wykorzystujemy je do zawodów jeździeckich, jazdy hobbystycznej oraz oczywiście hipoterapii, która ma ogromne znaczenie dla niepełnosprawnych dzieci. Jazda konna ma tyle zalet, że rzeczywiście trudno je wszystkie wymienić. Najistotniejsze, że wpływa korzystnie na układ kostno-mięśniowy człowieka. Polecana jest do wyrobienia nawyku utrzymywania właściwej postawy, gdyżna koniu (kliknij hipoterapia dla dzieci pod adresem www.stajniaiskra.pl) nie możemy się garbić!

W czasie jazdy na grzebiecie konia pracują nie tylko mięśnie łydek i ud, ale też górne partie ciała. Delikatne oraz kołyszące ruchy zwierzęcia wymuszają rozluźnienie mięśni i ich wzmocnienie, co pomaga przy zachowaniu prostej postawy także po zejściu z konia. Spacer na konno oferuje wielu przyjemnych wrażeń, bardzo zbawiennie wpływających na psychikę dziecka oraz dorosłego. Dodatkowym plusem tej aktywności jest wypoczynek na świeżym powietrzu, z daleka od spalin i zgiełku miasta, bo kluby jeździeckie przeważnie są na przedmieściach miast. Szczególnie odpowiedni wpływ jazdy konno obserwujemy w czasie hipoterapii.

Konie

Autor: Carine06
Źródło: http://www.flickr.com
Dość często dzieci chore, na koniach albo kucykach stają się dziećmi zdrowszymi w tym sensie, że są w stanie poruszać identycznie jak rówieśnicy, zasmakować wolności. Ciepło bijące od zwierzęcia i jego delikatne ruchy powodują, iż osoby upośledzone z większą łatwością wykonują ruchy, jakie na co dzień sprawiają im trudność, ćwiczą równowagę. Instynktownie odczuwają też pozytywne podejście konia i zyskują bardziej zauważalną pewność siebie. Takie spacery polecane są także osobom z odmiennymi schorzeniami, typu cukrzyca, nerwica lub choroba ciśnienia. Warto zapisać nasze dziecko na obóz konny, przykładowo obozy konne na Mazurach – obozy konne na mazurach patataj. Nawet jak nasze dziecko nie jest niepełnosprawne, to kontakt z koniem będzie dla niego bardzo wartościowy. Zdecydowanie korzystnie o tym pomyśleć.