Krótki przewodnik po odlewach

Home / Krótki przewodnik po odlewach - 7 stycznia 2023 , by admin
W tym oto króciutkim artykule opiszę, jak pracują odlewnie, jakie są rodzaje odlewów i parę innych, bez wątpienia przydatnych wiadomości.

Zacznijmy od samej definicji odlewania. Jest to technika produkcji części, opierająca się na wsadzaniu rozpalonego, płynnego metalu lub stopu do specjalnie przygotowanych form kształtujących.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Produkcja rozpoczyna się od stworzenia formy, z której powstaną odlewy.

Technologia gwarantuje uzyskanie mocno skomplikowanych kształtów, czasem jednak wymagana jest dodatkowa szlifierka po odlewie. Przejdźmy do typów odlewania.

Odlewy kokilowe mają zastosowanie głównie przy cynku i cynie. Polegają na wlewaniu płynnego metalu do permanentnej formy, którą nazywa się kokilem. Technologia ta wyróżnia się niską chropowatością rezultatu, a również sporą precyzją. Dodatkowo nie zabiera dużo czasu, dzięki czemu jest bardziej energooszczędna. Należy zaznaczyć, iż jest to dość stara metoda. Została wynaleziona prawie dwieście lat temu i pełniła bardzo ważną funkcję w postępie technologicznym doby Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają stopy aluminium.

Odlewy ciśnieniowe odznaczają się tym, że przed wlaniem metalu, forma jest dociskana sporym ciężarem, a następie upłynniony metal wtłacza się pod gigantyczną presją. To popularna technika. Jej zaleta bierze się ze sporej jakości produktu i krótkiego czasu produkcji. Często używana przy dużych partiach. Odlewy ciśnieniowe akcesoria karcher mają dwa typy – z gorącą i chlodną komorą tłokową. Wszystko zależy od stopu.

Finalnym pojęciem, które pragnę wam przedstawić, jest wyżarzanie. Jak nazwa wskazuje, jest to swego rodzaju obróbka cieplna. Substancję metalową nagrzewa się do pewnej temperatury, zostawia w ustabilizowanych warunkach przez pewien czas, a następnie wolno wychładza. Taki zabieg służy temu, by zniknęły poprodukcyjne chropowatości w fakturze odlewu. W zależności od rodzaju surowca i stopnia naprężeń i niejednorodności, ustawia się różne parametry nagrzewania. Rodzaje wyżarzania to na przykład: sferoidyzujące, niezupełne i wykorzystujące przemianę izotermiczną – więcej.

Finito. Mam nadzieję, iż teraz odlewy stały się wam bliższym pojęciem.

Źródło: Alwro S. A.