Nasz poruszany dzisiaj temat – „akredytacja” – jest to określenie, które to bez problemu możemy przetłumaczyć najzwyczajniej na słowo „upełnomocnić”- czyli w skróconym wyjaśnieniu, jest to po prostu udzielenie pełnomocnictwa.

JeDNAk jeżeli dobrze się przyjrzeć definicji akredytacji, no to nie kończy się ona tylko na tym pojedynczym słowie, gdyż jej znaczenie jest znacznie szersze, niż się zdaje na pierwszy rzut oka.

Źródło: http://www.flickr.com
Czym ogólnikowo jest akredytacja? Otóż jest to swoistego rodzaju postępowanie, w którym to z góry upoważniona osoba jest zmuszona wydać w pełni formalne oświadczenie na temat tego, czy konkretna osoba albo organizacja (czy też firma) jest w ogóle w stanie pełnić swoje zadania, tym samym sprawdzając jego (albo ich) kompetencje. Jak to zrobi? Podda sprawdzeniu bieżące postępowanie i jakość usług, które to wykonuje osoba lub organizacja, która jest akredytowana. Dobrze jest wiedzieć, że osobą, czy organizacją, która to w Polsce zajmuje się akredytowaniem przeróżnych podmiotów gospodarczych, instytucji inspekcyjnych, czy nawet laboratoriów jest tak zwane „Polskie Centrum Akredytacji”. Jeżeli chodzi o temat szkolnictwa, no to Uczelnie wyższe są poddawane tak zwanej „akredytacji cyklicznej”, którą zajmuje się zaś Polska Komisja Akredytacyjna a także tak zwane „komisje środowiskowe”, które skupiają się na konkretnych kierunkach uczelni.
Jak to więc widać, akredytacji ma możliwość być poddawanych bardzo dużo różnych osób, firm a także wszelkich organizacji – samo pytanie „co ile czasu?” akredytacja powinna występować w danym lokalizacji, zostaje zazwyczaj po ustalane z góry poprzez już określone polskie prawo.