Zabawy odpowiednie dla dzieci autystycznych – interesujący poradnik

Home / Zabawy odpowiednie dla dzieci autystycznych – interesujący poradnik - 6 października 2022 , by admin
Zabawa odgrywa ważne znaczenie w życiu wszystkich dzieci. Oprócz tego, że zapewnia dzieciakowi wiele rozrywki, to w dodatku może wpływać na jego rozwój zarówno fizyczny, jak również umysłowy. W ten sposób może ono zdobyć nowe umiejętności, a także nawiązać znajomości z przyjaciółmi. Myśląc o zabawie dzieciaków autystycznych, musimy wiedzieć między innymi o tym, że oczekują one nieco innych sposobów rozrywki. Najpopularniejsze gry i zabawy zazwyczaj okazują się nieodpowiednie.

Dzieci autystyczne potrzebują odrobiny zabawy każdego dnia. To pomoże im w rozwoju, nauce, jak również nabywaniu nowych umiejętności. Poza tym poprzez zabawę można nieco urozmaicić ich życie społeczne i ułatwić kontakt z rówieśnikami. Pamiętajmy, że i zespół Aspergera nie decyduje o tym, iż dziecko musi zaprzestać zabawy.

Dziecko z piłką i miotłą

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej dzieci borykające się z autyzmem spędzają swój wolny czas realizując rozmaite zabawy stworzone przez samych siebie – źródło. Niejednokrotnie są to schematyczne, powielane czynności. Niezwykle chętnie bawią się klockami, tworząc piramidy, niekiedy bawią się samochodzikami, wprawiając je w rytmiczny ruch. Takie powielanie niektórych działań w mniemaniu dziecka daje mu poczucie bezpieczeństwa, pozwala „zamknąć” się w swoim własnym świecie. W ten sposób dzieci takie radzą sobie z niezrozumiałą rzeczywistością, unikają również konfrontacji z nią. Dorosłym niekiedy wydaje się, iż wybór przedmiotów do zabawy często bywa dziwaczny, zupełnie nielogiczny.

Niezbędna będzie Ci istotna treść (https://psychsupport.pl/psycholog-mokotow/) na ten temat? Sprawdzonych postów szukaj na naszej następnej stronie. Miłej lektury!

Zamiast klocków, sięgają po sprzęty mechaniczne czy zwyczajne przedmioty domowe.

chłopiec

Autor: uzi978
Źródło: http://www.flickr.com
Nierzadko się zdarza też, że używają przedmiotów zupełnie niezgodnie z ich przeznaczeniem. Dzieci autystyczne muszą jednak znać również inne zabawy, w które bawią się najczęściej inne dzieci – zajrzyj. Wiedzieć jednak musimy, że niezależnie od tego, którą metodę zabawy zaoferujemy dziecku, zawsze musi ono czuć się bezpieczne i dowartościowane. Wszelkiego typu elementy należy wprowadzać do zabawy pojedynczo i etapowo, żeby dziecko nie czuło się wystraszone. Dzieci autystyczne, albo cierpiące na zespół Aspergera, niezwykle chętnie obcują z takimi tworzywami, jak piasek, woda, materiały o urozmaiconej strukturze. Dorośli muszą także dokształcać się w tym kierunku, by w ostateczności proponować dzieciakom jak najlepiej dobrane zabawy.