Jak właściwie zaplanować maluchowi czas podczas ferii czy wakacji? Co wypada wiedzieć?

Home / Jak właściwie zaplanować maluchowi czas podczas ferii czy wakacji? Co wypada wiedzieć? - 31 grudnia 2021 , by admin
W czasie tygodnia, gdy dziecko żyje według planu dnia regulowanego przez zajęcia szkolne i pozaszkolne, nie ma kiedy się nudzić. Sytuacja może się zmienić podczas okresu wakacyjnego czy ferii, szczególnie gdy nie zamierzamy nigdzie wyjeżdżać. Basen, kino a może spektakle dla dzieci? Możliwości, jak zorganizować maluchowi czas jest co nie miara. Niestety rodzice często wybierają łatwe rozwiązania i pozwalają maluchom spędzać długie godziny przed telewizorem czy monitorem komputera.

plac zabaw dla dzieci

Autor: Poul-Werner Dam
Źródło: http://www.flickr.com
Nie chodzi, co oczywiste, o to, by bajki czy gry komputerowe odrzucić w ogóle, ale o to, by je odpowiednio zredukować. Po pierwsze powinno się zacząć od tego, że konieczny jest ruch i aktywność na świeżym powietrzu. Jeśli jest zima, przekonajmy pociechy do wypadu na sanki.

Jeśli twierdzisz, że opisywany tu tekst jest wartościowy i poszukujesz czegoś podobnego, to kliknij jeszcze ten odnośnik, a odnajdziesz więcej informacji strój św mikołaja!

A może w okolicy znajduje się wyciąg narciarski? To z pewnością bardzo dobry moment, by nauczyć nasze dziecko poruszania się na nartach. Lodowisko i łyżwy to również rewelacyjna opcja. W lato warto pomyśleć o wypadzie na pobliską plażę, nad jezioro czy rzekę. Wspólnie z zaprzyjaźnionymi rodzinami możemy zorganizować wspólny mecz piłki ręcznej czy siatkówki. Osoby dorosłe kontra dzieci? Świetny pomysł! Maluchy na pewno będą miały frajdę.

dzieci w strojach piłkarskich

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
A co jeśli pogoda nie jest sprzyjająca? Zdarza się i tak, że lato jest bardzo deszczowe, a zima nie zapewnia warunków do narciarstwa czy saneczkarstwa. W takiej sytuacji rodzice muszą uaktywnić dzieci w zaciszu domowym. Najlepiej zaopatrzyć się w edukacyjne gry planszowe, które skłaniają do logicznego myślenia, rozwijają wiedzę, a jednocześnie bawią. Postawmy na czynności pobudzające kreatywność (dokąd iść na spektakle dla dzieci). Interesującym pomysłem może być wspólne gotowanie czy rysowanie. W sklepach papierniczych kupić można sporo gadżetów, które przydadzą się do domowych prac artystycznych i rękodzielniczych, na przykład szkatułki czy skarbonki z drewna, które dziecko może dowolnie ozdabiać i dekorować. Gdy pogoda nie dopisuje można pomyśleć o wypadzie do kina czy teatru. Szczególnie trzeba zdecydować się na spektakle dla dzieci, które przecież tworzone są z myślą o wymaganiach dzieci.