Niezwykle istotne badania dla przyszłej mamy? Czy zdajesz sobie sprawę, iż są one konieczne? Wbrew rożnym opiniom, są stuprocentowo bezpieczne

Home / Niezwykle istotne badania dla przyszłej mamy? Czy zdajesz sobie sprawę, iż są one konieczne? Wbrew rożnym opiniom, są stuprocentowo bezpieczne - 5 listopada 2022 , by admin
Badania prenatalne są niezbędne, gdyż dzięki nim można poznać wady i choroby płodu, w dość wczesnym okresie ciąży. Dzięki tym badaniom przyszli rodzice mogą się dowiedzieć różnorodnych informacji, na przykład o chorobie genetycznej czy konkretnych wrodzonych wadach, a również jakie skutki takie coś może spowodować. Co więcej, diagnostyka prenatalna to szansa na wykrycie różnych chorób, jak mukowiscydoza, zespół Downa, hemofilia czy fenyloketonuria. Niektórzy rodzice podchodzą do tego badania z dystansem bojąc się nawet takich badań, ale nie powinni się w ogóle tego obawiać, ponieważ badania te są całkowicie bezpieczne.

ciąża

Autor: Mario Emiliano Fernandez
Źródło: http://www.flickr.com

Badanie prenatalne NFZ są darmowe. Nie trzeba płacić za badania nieinwazyjne, to oznacza USG razem z badaniami biochemicznymi. Jednakże, gdy pojawiają się wskazania, które wynikają z uzasadnionego ryzyka możemy wykonać także diagnostykę inwazyjną, co oznacza wykonanie amniopunkcji z badaniem genetycznym płynu a także poradą genetyczną. Oczywiście, jeśli pragniemy wykonania tego typu badań musimy być ubezpieczeni, powinniśmy również posiadać skierowanie z ustalonym kryterium do Programu Badań Prenatalnych. Najlepiej, jak pacjentka ma skierowanie od ginekologa, dobre są również skierowania wystawione w prywatnych gabinetach ginekologicznych.

Przekonaj się, że taka wskazówka z www nie umknie Twej uwadze, gdyż przedstawia konkretnie tego rodzaju tematykę, co post, który właśnie w teraz czytasz.

Jednakże zdarza się, iż badanie nieinwazyjne nie wystarczają, w takim wypadku musimy zrobić badanie inwazyjne. Do tego typu badań jesteśmy w stanie zaliczyć: amniopunkcję, biopsję trofoblastu czy kordocentezę. Amnipunkcja polega na pobraniu próbki płynu owodniowego, jakie otacza dziecko do analizy laboratoryjnej. Biopsja to pobranie cienką igłą próbki kosmków – są to tak zwane mikroskopijne wrostki, tworzą one główną masę trofoblastu, potem ich badanie laboratoryjne. Kordocenteza zaś jest najbardziej problematyczna do wykonania, bo wiąże się to z pobraniem krwi z pępowiny (źródła na gyncentrum.pl). Do badań inwazyjnych zaliczyć też diagnostykę preimplantacyjną, robi się ją jeszcze u zarodków, dopiero przed podaniem ich do jamy macicy w trakcie procedury in vitro.

ciąża

Autor: Administración Nacional de la Seguridad Social
Źródło: http://www.flickr.com

Badania prenatalne są niezwykle istotną częścią dbania o siebie, jak i dziecko podczas ciąży. Ich najważniejsze wykonanie, czyli diagnostyka nieinwazyjna, gwarantuje wiedzę, która z pewnością okaże się przydatna w przypadku jakichś kłopotów. Dzięki nim dosyć wcześnie możemy podjąć leczenie. Jak też zostało podkreślone, tego typu badania nie są groźne dla dziecka, jak i dla matki. Wszystko odbywa się bezstresowo, nie ma żadnego zagrożenia.

Źródło: Gyncentrum.pl