Czytanie niezbędne dla postępu dzieci

Home / Czytanie niezbędne dla postępu dzieci - 10 marca 2019 , by admin
Stajemy się społecznością która, czyta coraz mniej. A przecież czytanie ogromnie pozytywnie wpływa na ludzki rozwój. Poszerza zasób leksykalny, uczy samodzielnego myślenia, jednak najważniejsze jest to, że czytanie lektur to ogromna rozrywka.

książki

Autor: Piotr Drabik

Czytając książki mamy sposobność polepszać fantazję. Sami obsadzamy role, obmyślamy tło i zarządzamy fabułą. Dobra książka (zobacz również książka obrazkowa dla dorosłych) wzrusza i pobudza intelekt. Czytanie książek kształtuje talenty lingwistyczne- przeczytaj dodatkowe informacje.

Uczucie do książek powinno się zaszczepić maluchowi jak najwcześniej, dlatego tak ważne jest czytanie lektur maluchom. Czytanie poszerza doświadczenia językowe malucha, poprawia słownictwo, uczy okazywać myśli i dostrzegać metody mówienia. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie prywatnego zdania, lepsza zdolność obrazowania odczuć i pragnień. Czytanie książek rozwija umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania pomysłów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Czytanie książek to jeden z najskuteczniejszych metod relaksu. Podróż w świat fantazji przynosi ukojenie i tak przydatną współczesnym dzieciom ciszę, przede wszystkim po nazbyt długim oglądaniu telewizji- najlepsze polskie komedie, lub graniu na komputerze.

Samodzielne czytanie tworzy w dziecku cierpliwość i zdolność prognozowania. Lekcja samodzielnego czytania jest ułamkiem światłego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu nastroju, w jakim nie wszystko musi być błyskawicznie, momentalnie. Polepsza postawę wytrwałości, skupienia nad tym, co się czyni. Tekst książki nieraz staje się pretekstem do rozmowy z rodzicami, lub równolatkami na ważne dla malucha sprawy.

Czytanie odpowiednich książek jest polecane jako rodzaj leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, albo za bardzo agresywnych. Czytanie naucza współodczuwań i wrażliwości.
Nie ma wątpliwości, że czytanie jest konieczne dla postępu pociech. Na szczęście stanowi jedną z niewielu niezbędności życiowych, która jest zarazem przyjemna. Sprzyja prawidłowemu rozwojowi intelektualnemu i uczuciowemu, również co najważniejsze dla samego czytelnika, daje niemało przyjemności.