Nauka języka polskiego dla obcokrajowców

Home / Nauka języka polskiego dla obcokrajowców - 7 stycznia 2023 , by k-s
Obecnie umiejętność posługiwania się językami obcymi jest niezwykle istotna i pożądana. Dzięki niej wyjazdy zagraniczne stają się prostsze, gdyż umiejętność porozumiewania się w danym języku umożliwia uniknięcie sporych stresów. Jest to znaczące również w razie pojawienia się groźnych sytuacji, na przykład wypadku przy pracy.

Generalnie przy znajomości obcej mowy łatwiej można poradzić sobie z różnymi zwykłymi kwestiami w innym państwie. Z tego powodu coraz większa liczba ludzi aktualnie podejmuje naukę języków. Bez wątpienia najpopularniejszy na świecie jest język angielski, którym można porozumieć się w większości państw na świecie. Chęć nauki obcej mowy niejednokrotnie także spowodowana jest zawarciem związku z osobą z obcego państwa i wyjazdem tam na stałe. Także języka polskiego uczy się spora grupa osób z innych krajów. Z tego powodu przykładowa fraza „korepetycje z języka polskiego online” wyszukana w Internecie daje wiele wyników.

Trudności języka polskiego

Książki

Autor: Matthew
Źródło: http://www.flickr.com

Sporo obcokrajowców zgodnie przyznaje, że język polski jest niezwykle trudny do zgłębienia dla osoby, która wcześniej nie miała z nim styczności. wypływa to w dużym stopniu z problemów z wymawianiem, wywołanych pojawianiem się w polszczyźnie dużej liczby „szeleszczących” dźwięków, jakie nie występują w żadnej innej mowie. Z tej przyczyny często ludzie, którzy nauczyli się polskiego, nie mogą wyzbyć się obcego akcentu. Język polski ma również skomplikowaną gramatykę ze względu na przykład na duża liczbę przypadków, przez które się odmienia. Mimo wszystko wielu ludzi z zagranicy z powodzeniem polszczyznę opanowuje.

Metody nauki
Polszczyzny można uczyć się rozmaitymi sposobami. W Polsce przykładowo funkcjonuje sporo szkół oraz instytucji zlokalizowanych przy uczelniach wyższych, które nauczają polszczyzny obcokrajowców (kliknij tutaj). Oczywiście analogicznie jak w sytuacji każdego innego języka, możliwa jest samodzielna nauka polskiego za pomocą podręczników. Jest to jednak szczególnie trudne z uwagi na konieczność poznania zasad wymowy. Stosowane są również metody bardziej innowacyjne. Możliwe są na przykład konwersacje dla obcokrajowców online, dzięki którym dana osoba bez opuszczania domu może odbywać lekcje obcego języka.