Najnowocześniejsze technologie gwarantują lepsze i bardziej bezpieczne życie, szczególnie te wykorzystywane w medycynie. Komórki macierzyste są tego najlepszym przykładem

Home / Najnowocześniejsze technologie gwarantują lepsze i bardziej bezpieczne życie, szczególnie te wykorzystywane w medycynie. Komórki macierzyste są tego najlepszym przykładem - 22 października 2018 , by admin
W niektórych sytuacjach nieodzowne są charakterystyczne warunki. Weźmy najprostszy przykład: lodówka. Co by było, gdyby nam się nagle popsuła? No tak kłopot, bo wiele produktów, jakie w niej przechowujemy wymagają właśnie specjalistycznych warunków, które mogą zapewnić specjalne parametry, zwłaszcza temperatura. Jeszcze bardziej specjalistyczne warunki są konieczne w przypadku przewożenia ludzkich organów lub przechowywania próbek biologicznych. Osobom się tym zajmującym znane są takie terminy, jak ultrazamrażarki, NIR lub ciekły azot w kriobiologii.

badania w laboratorium

Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com
Ciekły azot znajduje się w 78% w atmosferze. W celach handlowych produkuje się go w kriogenicznych Jednostkach Rozdziału. To tam właśnie powietrze atmosferyczne jest czyszczone i schładzane w celu skroplenia. W tego typu procesie konkretne gazy są odseparowywane w czasie destylacji frakcyjnej w temperaturach kriogenicznych. Ciekły azot potrzebuje specjalistycznych warunków – jest więc przechowywany i transportowany w specjalnych, izolowanych próżniowo zbiornikach oraz cysternach w temperaturach przedziału od minus 196 stopni do minus 155 stopni Celsjusza. Z tego powodu niezbędne okazują się specjalistyczne ultrazamrażarki.

praca nad próbkami biologicznymi

Autor: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Źródło: http://www.flickr.com

Kriobiologia to dziedzina badawcza, jaka wykorzystuje bogactwo biologii i fizyki. Jest to niezwykle precyzyjna nauka odnosząca się do warunków, w których zachodzi krioprezerwacja życia oraz funkcji biologicznych w niezwykle niskich temperaturach (dochodzących do minus 196 stopni Celsjusza). Kriobiologia laboratoryjna odnosi się do zamrażania w ciekłym azocie preparatów biologicznych (komórki, tkanki) w różnych torebkach, fiolkach, które umieszcza się w systemach butlowych oraz specjalnie stworzonych do takich zadań zamrażarkach kriogenicznych.

Wspierane one są dodatkowo nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, a także niezwykle nowoczesnymi technologiami informatycznymi. Oba te ulepszenia zwiększają system mrożenia jednocześnie zwiększając jakość i bezpieczeństwo zamrożonego materiału biologicznego. Krioprezerwacje z powodzeniem stosuje się w instytucjach badawczych, bankach krwiodawstwa, laboratoriach in-vitro, bankach nasienia lub innych bankach roślin czy komórek macierzystych. Więcej na temat NIR i pozostałych specyficznych pojęć można zobaczyć w serwisie .

Wielka różnorodność rozwiązań technicznych w dziedzinie mrożenia próbek biologicznych, szczególnie w ciekłym azocie, odgrywa bardzo ważną rolę. Poprawia to i usprawnia pracę laboratoryjną biotechnologów, jednocześnie nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne umożliwiają całkowitą dbałość o bezpieczeństwo przechowywania zamrożonych próbek. To niezwykle istotne w tego typu działaniach – całkowite bezpieczeństwo i najnowsze technologie.