O domowej bibliotece częstokroć myśli się jak o szafkach na przeczytane publikacje. W grę wchodzą wtedy dwie przyczyny ich magazynowania. Główny, bardziej szlachetny: bo mają szansę się jeszcze komukolwiek przydać.
Autor: jef1947
Źródło: http://www.flickr.com
Inny łączy się z próżnością właściciela, który lektury traktuje jak myśliwskie trofea, rozkładając na półkach wyszukane białe kruki. W bibliotece stoją książki przeczytane, jednak wiele jest także tych, jakich nie przeczytaliśmy, a może, nie sięgniemy po nie zupełnie. To nie oznacza, że są zbędne. Półki służą nie jedynie magazynowaniu książek, jednak wspaniale przydają się do ich przestawiania. Do tego przydają się wszystkie książki: przeczytane, przewertowane i zostawione na potem. Powinniśmy puszczać książki w ruch. W żywej bibliotece wiecznie brak miejsca, a zarazem dużo jest w niej takich książek, z którymi moglibyśmy rozstać się bez bólu.
Czy pasjonuje Cię omawiana tematyka? Jeśli tak, to kliknij ten odsyłacz i zdobądź cenne szczegóły również na analogicznej stronie!
Nie trzymajmy ich po to, aby zbierały kurz. Warto pozostawiać książki na uczelniach, w placówkach edukacyjnych i kawiarniach. Nawet na najdziwniejsze tytuły znajdą się miłośnicy, chętni spożytkować je na własny sposób. Domowe biblioteczki nie muszą być przejawami prestiżu i skumulowanym kapitałem kulturowym stosowanym w utarczkach społecznych. Dużo jest zależne od tego, w jaki sposób będziemy do nich podchodzić. Przy poprawnym nastawieniu biblioteczki mają szansę odegrać istotną funkcję w otwieraniu nas na świat i konstruowaniu lepszych związków z innymi.
Autor: MocaDeco
Źródło: http://www.flickr.com
Prawda jest taka, że człek może sobie bądź co bądź radzić w życiu, w ogóle nie czytając książek. Może, lecz co to za żywot, gdy nie ma życia duchowego złączonego z zadumą nad sobą i światem, nie ma świadomości, że są inne punkty rozróżniania i szersza perspektywa. Czytanie rozszerza przeżycia lingwistyczne, kształtuje słownictwo, uczy okazywać myśli i rozumieć metody mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym lepsze wyrażanie osobistego wyrażenia, wyższa umiejętność okazywania odczuć i pragnień. Czytanie książek polepsza kunszt autonomicznego rozumowania i definiowania myśli, kompetencje niezbędne do odpowiedniego działania obywatelskiego.